Американците можат да жалат, само реми против просечните Англичани

Ако во првото коло од Светското првенство во Катар, Англичаните беа убедливи при 6:2 победата над Иран, дуелот со своите поранешни „колонии“ САД помина многу поинаку и „јенките“ можат да жалат што мечот заврши со 0:0, со што во последното коло ќе се одредуваат патниците за нокаут фазата.

Англичаните ја имаа првата голема шанса во деветтата минута од мечот, кога обидот на Хери Кејн беше изблокиран, а Американците вратија преку Вестон Меккени во 26. минута, по што до крајот на полувремето беа поконкретни и во 32. минута ја имаа најдобрата шанса на мечот, кога Кристијан Пулишиќ ја погоди пречката со силен удар. Англија имаше повеќе од играта и од поседот на топката во второто полувреме, но патот до американскиот гол остана изблокиран. Кејн повторно беше најопасен и во судското продолжение по еден прекин на игра со глава не беше прецизен.

Англија останува на првото место на табелата со најмногу шанси за пласман со 4 поени, Иран има 3, Американците 2 поени по две ремија и Велс се послдни со еден поен. Во последното коло, САД играат со Иран, додека во островска битка, Англија ќе се „судри“ со Велс.

Извор: Топспорт

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал