Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во понеделникот ја започна 392-та недела на врвот на АТП листата и сигурно ќе биде таму до 30 октомври, бидејќи сега му бега 3.010 поени на Карлос Алкараз. Младиот шпански тенисер беше лидер на АТП листата во голем дел од оваа година и самиот признава дека тоа му станало опсесија, па сега откри дека на секој тренинг влегува со идеја за „ симнување од тронот на Ѓоковиќ и како да стана нов лидер на тенискиот циркус.

Досега Алкараз е број еден во светот вкупно 20 недели и верува дека може да го претекне Новак Ѓоковиќ бидејќи сега има турнири во Шангај, Базел, Париз и завршниот Мастерс во Торино. За тоа време Новак Ѓоковиќ ќе игра само во Париз и Торино, односно ќе учествува и на Дејвис купот во Србија.

„Имаме навистина убава битка за првото место на АТП листата, особено по одличните натпревари кои Новак ги одигра во Америка. Моментално Новак е број еден во светот, па сега имам дополнителен мотив да му се одмаздам и да бидам број еден на АТП-листата. Тоа е нешто за што мислам секој пат на тренинзите, мислам на тоа на секој турнир. Не е неопходно да се вратам на врвот, но имам јасни цели оваа година”. изјави Карлос Алкараз.

„За мене позицијата број еден е една од главните цели, така што на големите турнири сакам да се обидам да стигнам до таму, важно е да одиграм добро и да бидеме блиску до враќање на првото место“, заклучи шпанскиот тенисер во едно од неговите последни говори пред патувањето во Кина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Предраг Петровиќ

Не сум на нивото на Новак, уште треба да учам-Алкараз пред новинарите

Алкараз го победи Медведев и доби виза за спектаклот со Новак