Академија Пандев го освои Купот првенец

Од:

Финалето на Купот на Македонија им припадна на фудбалерите на Академија Пандев. По драматичен натпревар кој заврши со изведување пенали, струмичани ги надиграа тимот на Македонија ЃП и го освоија првиот Куп-трофеј во историјата на клубот.

Регуларниот дел на натпреварот заврши нерешено 2:2, па се отиде на продолженија, но сепак немаше промена на резултатот. Победникот на трофеј купот се одлучи преку изведување пенали, при што фудбалерите од Струмица беа поуспешни и победија со резултат 4:2, или вкупен резултат на натпреварот 6:2.

Академија Пандев беше максимално прецизна во изведувањето пенали, додека кај екипата од Ѓорче Петров потфрлија Робсон да Силва и Дејан Тантуровски.

Со вечерашната победа на Националната арена „Тодор Проевски“ во Скопје, Академија Пандев за следната сезона обезбеди учество на натпреварувањата за Лига Европа.

Би можело да ве интересира

Победи за Шкендија и Ренова на саботните дуели од 3. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска

Квалификации за ЛШ: Силекс го доби шампионот на Азербејџан

А1он

Шкупи го претстави новиот тренер Ќатип Османи

Шкендија елиминиран во првото коло

ФФМ со осуда за говорот на омраза кон Алиоски: Омразата не игра на наш терен!

Татјана Ташкова

Комисија на ФФМ донесе одлуки за издавање лиценци