Комисија на ФФМ донесе одлуки за издавање лиценци

Од:

Комисијата за Лиценцирање на ФФМ донесе одлуки за издавање лиценци на клубовите во Првата македонска фудбалска лига, за учество во УЕФА натпреварувања за сезона 2019/2020.

Со лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во следната сезона се стекнаа: Академија Пандев, Беласица, Македонија ЃП, Работнички, Ренова, Силекс, Шкендија и Шкупи, додека Вардар и Беласица останаа без лиценца за европски натпреварувања.

По донесените одлуки, ФК Вардард АД – Скопје поднесе жалба до Комисија за жалби за лиценцирање, која ја разгледа и истата ја одби како неоснована, со што ја потврди одлуката на Комисија за лиценцирање, како конечна.

Би можело да ве интересира

Победи за Шкендија и Ренова на саботните дуели од 3. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска

Квалификации за ЛШ: Силекс го доби шампионот на Азербејџан

А1он

Шкупи го претстави новиот тренер Ќатип Османи

Шкендија елиминиран во првото коло

ФФМ со осуда за говорот на омраза кон Алиоски: Омразата не игра на наш терен!

Татјана Ташкова

Академија Пандев го освои Купот првенец