Жена ќе биде првиот шеф на албанското ФБИ

Од:

Албанското Национално биро за истраги (БКХ), институција во формирање, правена по урнек на американското Федерално биро за истраги (ФБИ), ќе го предводи актуелната заменик-генерална директорка на албанската државна полиција, Аида Хајнај, која денеска беше предложена на оваа функција од страна на Специјалното јавно обвинителство (СПАК).

dobivaj vesti na viber

Обвинителството во изминатите осум месеци изврши проверка на сите пријавени кандидати и во најтесен избор останаа четворица, меѓу кои и Хајнај. Предлогот на СПАК треба да го потврди Високиот совет за правда.

Националното истражно биро е единствената институција за реформи во албанскиот правосуден систем која сè уште не е формирана.

По назначувањето на директорот на БКХ, СПАК ќе го започне процесот за избор на 60 агенти на оваа структура,која е идентична со американското ФБИ. Поради тоа, раководството и агентите на БКХ ќе бидат на обука три месеци во академијата на ФБИ во Вирџинија.

Првата реакција по предлогот Хајнај да биде прв човек на албанското ФБИ дојде од амерканската амбасадорка Јури Ким.

„Уште еден чекор напред на патот за заокружување на изборната реформа,предлогот за прв човек на БКХ да биде Аида Хајнај. Следниот чекор: обука во ФБИ со најдобрите американски службеници за спроведување на законот. Камен по камен станува ѕид, напиша амбасадорката Ким на Твитер.

Би можело да ве интересира

ФБИ ќе го истражува авторството на кибернападите врз е-Албанија

А1он

Спречен шверц на 992 килограми марихуана од Албанија кон Италија

Ана Ололовска

Протестот во Тирана „Правда за Јонада“ помина мирно

Ана Ололовска

Во гаснење на пожарите во Албанија вклучени и армиските хеликоптери

Ана Ололовска

Брод со 6.000 тони пченица од Украина плови за Албанија

Ана Ололовска

Во јули инфлацијата во Албанија изнесува 7,5 отсто

Ана Ололовска