Земјотрес од четири степени во близина на грчкиот остров Крит

Од:

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала беше регистриран во морскиот дел јужно од грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот бил југоисточно од малиот остров Гавдос, што се наоѓа јужно од Крит.

Од земјотресот, што бил почувствуван и на Гавдос и на Крит, нема повредени, ниту е причинета материјална штета.

Би можело да ве интересира

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

Ана Ололовска

Анкета: Поскапувањето на цените – најголема загриженост за Грците

Ана Ололовска

Грција задоволна од постигнатиот договор меѓу Турција и Шведска и Финска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ослободен полицаецот кој пред 14 години уби тинејџер во Атина

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он