krit

Свет

Силен земјотрес го погоди Крит

А1он
Силен земјотрес рано утринава го погоди грчкиот остров Крит, јавува Ројтерс. Земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, соопшти Атинскиот геодинамичкиот институт,
Економија

Грчката влада со 1,8 милијарди евра ќе го подобрува станбеното прашање за младите

А1он
Поволни бескаматни кредити или кредити со ниска камата за млади од 25 до 39 години; масовно реновирање на празни домови; искористување на недвижнините во сопственост
Свет

Почина четиригодишно девојче, загубила свест при пад од чамец во Средоземното море

А1он
Четиригодишно девојче почина, а 61 мигрант беше пренесен на грчкиот остров Крит, откако чамецот со кој се пренесувале во Средоземното море се соочил со проблеми
Регион

САД бараат од Атина да испрати борбени авиони на Крит

А1он
Соединетите Американски Држави испратија официјално барање до грчката влада да распореди борбени авиони Ф-35 и Ф-15 на Крит, објави турскиот Улусал Канал. Според извештајот, Атина
Регион

Земјотрес од четири степени во близина на грчкиот остров Крит

А1он
Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала беше регистриран во морскиот дел јужно од грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина.
Регион

Петмина осудени криминалци побегнале од полициска станица на грчкиот остров Крит

А1он
Во текот на ноќта или рано утрово, петмина притворени, осудени за убиства, кражби, трговија со дрога, успеале да побегнат од полициската станица во градот Ханија
Регион

Европскиот медитерански сеизмолошки центар предупредува за цунами по земјотресот на Крит

А1он
По земјотресот од 6,3 степени јужно од грчкиот остров Крит, Европскиот медитерански сеизмолошки центар издаде предупредување за цунами, а грчкиот професор и сеизмолог Герасимос Пападопулос,
Регион

Силен земјотрес во морскиот дел во близина на грчкиот остров Крит

А1он
Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала попладнево околу 12.30 часот по локално време го погоди морскиот дел југоисточно од грчкиот остров Крит,