Заврши собирањето докази за несреќата на македонскиот автобус на автопатот Струма во Бугарија

Од:

Завршено е собирањето докази за тешката сообраќајна несреќа на македонскиот автобус на автопатот Струма во Бугарија и истрагата е при крај. Во моментов се собрани огромен број докази, неопходни за расветлување на објективната вистина, изјави за БТА портпаролката на главниот обвинител Сијка Милева.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случи на крајот на ноември, кога автобус со регистрација од Македонија го зафати пожар и овеќе од 40 луѓе, меѓу кои и деца, загинаа. Туристите патуваа од Турција до Македонија.

– Она што останува да се направи е да се испрати молба за правна помош до Скопје, со цел да се информираат и запознаат роднините на жртвите. Според бугарското законодавство, тие имаат право да поднесат граѓанска тужба во судската постапка и да се запознаат со материјалите од предистражната постапка, додаде Милева.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

По обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, прва политичка сила е коалицијата ГЕРБ-СДС

Горан Наумовски

Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Горан Наумовски

„Политико” и Блумберг очекуваат дека ќе биде тешко да се формира влада во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија/Избори: ГЕРБ-СДС доби 146.301 глас или 25,36 отсто поддршка со 24,29 отсто од секциските протоколи обработени на полноќ

Горан Наумовски

Кирил Петков: Нема да коалицираме со ГЕРБ и ДПС

Ана Ололовска

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска