Затвор за маж од Смедерево кој со 4,23 промили алкохол во крвта возел автомобил

Од:

Возачот, кого сообраќајната полиција во Смедерево вчера го откри во училишната зона со 4,23 промили алкохол во крвта, денеска е изведен пред судијата на Прекршочниот суд во Смедерево.

Осуден е на затвор во траење од 90 дена, парична казна во износ од 220.000 динари и заштитна мерка забрана за управување со возило од Б категорија во траење од 12 месеци.

По изрекувањето на пресудата веднаш бил спроведен во Окружниот затвор во Смедерево.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж возел камион со 5,12 промили алкохол во крвта

Скопјанец со 3,7 промили алкохол во крвта возел автомобил

Горан Наумовски

Казнети 59 пијани возачи во Битола

Притворен албански возач кој предизвика тешка сообраќајка кај Кавадарци

Горан Наумовски

МВР откри возач кај кого се измерени 5.01 промили алкохол во крвта

Пијаниот возач кој усмрти дете на пешачки во Велес ќе одлежи 10 години помалку: Бил млад и неженет, одлучи Апелација

Орце Костов