Скопјанец со 3,7 промили алкохол во крвта возел автомобил

Од:

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата изминатата вечер спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои возат под дејство на алкохол во околината на Скопје при што вкупно се санкционирани 19 возачи, а кај еден возач кој бил запрен во општина Петровец биле измерени 3,7 промили алкохол во организмот.

Тој е исклучен од сообраќај и против него се поднесени соодветни поднесоци.

– Министерството за внатрешни работи продолжува со акциските контроли за санкционирање на сообраќајните прекршоци со цел подобрување на безбедноста во сообраќајот – стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж возел камион со 5,12 промили алкохол во крвта

Затвор за маж од Смедерево кој со 4,23 промили алкохол во крвта возел автомобил

Казнети 59 пијани возачи во Битола

Притворен албански возач кој предизвика тешка сообраќајка кај Кавадарци

Горан Наумовски

МВР откри возач кај кого се измерени 5.01 промили алкохол во крвта

Пијаниот возач кој усмрти дете на пешачки во Велес ќе одлежи 10 години помалку: Бил млад и неженет, одлучи Апелација

Орце Костов