Казнети 59 пијани возачи во Битола

Од:

Во текот на изминатата вечер во периодот од 23.00 до 05.00 часот на територија на СВР Битола била спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол при што се казнети 59 возачи.

Од нив, информираа денеска од МВР, 34 се казнети на територија на Прилеп, 15 во Битола, четворица се казнети во Македонски Брод, тројца возачи во Крушево, двајца во Ресен и еден во Демир Хисар .

За време на контролата биле санкционирани и 33 други видови прекршоци.

Акциските сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, најавуваат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж возел камион со 5,12 промили алкохол во крвта

Затвор за маж од Смедерево кој со 4,23 промили алкохол во крвта возел автомобил

Скопјанец со 3,7 промили алкохол во крвта возел автомобил

Горан Наумовски

Притворен албански возач кој предизвика тешка сообраќајка кај Кавадарци

Горан Наумовски

МВР откри возач кај кого се измерени 5.01 промили алкохол во крвта

Пијаниот возач кој усмрти дете на пешачки во Велес ќе одлежи 10 години помалку: Бил млад и неженет, одлучи Апелација

Орце Костов