Запленети 70 килограми хероин и упасени десет лица во Косово

Од:

Основното обвнителство во градот Урошевац во југоисточно Косово соопшти дека во полициска акција спроведена денеска се уапсени десет лица и се запленети 70 килограми дрога хероин, јави дописникот на МИА од Приштина.

Уапсените се сомничат дека го извршиле кривичното дело „Неовластена трговија, поседување и дистрибуција на наркотици, психотропни и аналогни супстанци“.

Полициската акција со кодно име „Јама“ е изведена по подолги и обемни истражни дејствија на Обвинителството, Управата за тешки злосторства и Управата за истрага и трговија со наркотици при косовската полиција, се вели во соопштението на урошевачкото обвинителство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот

Во Косово приведен македонски државјанин по кого е распишана меѓународна потерница заради тешко убиство

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски