Запленети 70 килограми хероин и упасени десет лица во Косово

Од:

Основното обвнителство во градот Урошевац во југоисточно Косово соопшти дека во полициска акција спроведена денеска се уапсени десет лица и се запленети 70 килограми дрога хероин, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Уапсените се сомничат дека го извршиле кривичното дело „Неовластена трговија, поседување и дистрибуција на наркотици, психотропни и аналогни супстанци“.

Полициската акција со кодно име „Јама“ е изведена по подолги и обемни истражни дејствија на Обвинителството, Управата за тешки злосторства и Управата за истрага и трговија со наркотици при косовската полиција, се вели во соопштението на урошевачкото обвинителство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Подготвуваат ликвидација на нашиот народ на северот на Косово

А1он

Косовската претседателка бара од ЕУ да ги осуди дестабилизирачките тенденции на Србија на Балканот

Ана Ололовска

Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Ана Ололовска

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш нема да се формира поттикнуваат на војна

Ана Ололовска

Скопски дилери завршија зад решетки во Кочани

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Горан Наумовски