Запален автомобилот на дипломатка од италијанската амбасада во Атина

Од:

Со експлозивен материјал, веројатно молотов, во текот на ноќта во атинска населба, бил запален паркираниот автомобил на првата советничка во амбасадата на Италија во Грција Сузана Шлајн, јави дописничката на МИА од Атина.

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Италија Антонио Тајани, кој денеска е во Атина, преку Твитер информираше за инцидентот.

-Напад врз првиот советник на италијанската амбасада во Грција. Ѝ се јавив на Сузана Шлајн за да ѝ ја изразам мојата солидарност. Денеска ќе бидам во Атина за да се сретнам со премиерот Кирјакос Мицотакис. Ќе ја посетам италијанската амбасада, напиша на Тајани на Твитер.

Засега не постојат официјални информации за потпалувањето на автомобилот, ниту пак преземање одговорност за нападот.

Според противпожарната служба на Грција во гаснењето на пожарот на автомобилот учествуваа 18 пожарникари со шест возила.

Во средата, анархисти од Грција, одржаа мал протест пред италијанската амбасада во Атина за да ја изразат нивната солидарност за италијанскиот затвореник и анархист Алфредо Коспито, кој од 20 октомври штрајкува со глад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1он

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Грчки авион Ф-4 се урна во Јонското Море, се трага по двајца пилоти

А1он

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он

Смени во грчката полиција поради скандалот со прислушувањето

А1он