Захарова: За смената на Петков одговорни се и Бетмен и жена-мачка

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска иронично ги прокоментира обвинувањата на бугарскиот премиер во оставка, Кирил Петков, дека за неговото заминување од функцијата виновна е и руската амбасадорка во Бугарија, Елеонора Митрофанова, изјавувајќи дека на списокот на „виновници“ недостасуваат уште некои други фиктивни филмски ликови.

dobivaj vesti na viber

-Само Бетмен и жената-мачка сè уште се исчезнати. Мислам, човекот се измори, почна да блада, иронично кажа Захарова, пренесена од руските медиуми.

Откако бугарскиот Парламент синоќа и изгласа недоверба на Владата на Петков, тој за исходот од гласањето обвини тројца политичари и амбасадорката Митрофанова.

Петков ги прозва бизнисменот и поранешен пратеник Дељан Пеевски, лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов и Слави Трифонов, чија партија „Има таков народ“ претходно ја напушти владејачката коалиција.

Партијата ГЕРБ го иницираше гласањето недоверба на владата.

Би можело да ве интересира

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Ана Ололовска

(ВО ЖИВО) Народното собрание во Бугарија расправа за францускиот предлог кој Македонија го одби

Орце Костов

Први случаи на заразени со мајмунски сипаници во Бугарија

А1он

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов

Петков одново ќе биде кандидат на „Продолжуваме со промената“ за нов премиер, тврдат бугарски медиуми

А1он

Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

А1он