Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Од:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека помошта од САД „дополнително ќе ја уништи“ Украина и ќе резултира со повеќе смртни случаи.

Тој за новинската агенција Тасс изјави дека дел од пакетот, кој ѝ дозволува на американската администрација да ги заплени руските средства и да ги пренесе во Украина за реконструкција, ќе му наштети на угледот на САД. Русија ќе одговори со мерки кои се во нејзин интерес, предупреди Песков.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаркова оцени дека помошта за Украина, Израел и Тајван „ќе ги продлабочи кризите ширум светот“.

„Воената поддршка на режимот во Киев е директно спонзорство на терористичка активност“, напиша Захарова на Телеграм.

„Што се однесува до Тајван, станува збор за директно мешање во внатрешните работи на Кина. Што се однесува до Израел, тоа е пат кон ескалација и невидено зголемување на тензиите во регионот“, додаде таа.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата