Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Од:

Копилотот загина, а продолжува потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што утрово се урна во Јонското море, објавија грчките медиуми.

Новинската агенција АНА-МПА, пренесувајќи соопштение од Генералштаб на военото воздухопловство, пишува дека во падот на авионот животот го загубил 29-годишниот копилот, а продолжува потрагата по 31-годишниот пилот.

Според истите информации, авионот полетал во 10.30 часот утрово од градот Андравида во северозападниот дел на Пелопонез, се урнал 25 наутички милји јужно од аеродромот за време на едукативен лет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Судот во Лерин ги одби тужбите за забрана на Центарот за македонски јазик во Грција

Катерина Павлова-Николовска

Се тресе Грција

Грците на улица поради железничката несреќа: „Убијци“, „Нема да заборавиме“

Ана Ололовска

Претепан поранешен грчки министер: Нападнат пред ресторан

Ана Ололовска

Бебето го фрлила во ѓубре, родителите и го зеле па го закопале на поле

Горан Наумовски

Авион што летал за Охрид од Дортмунд нагло го променил правецот и принудно слетал во Венеција

Катерина Павлова-Николовска