Вучиќ пристигна во Тирана: „Секогаш е подобро да си на маса отколку на мени“

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ допатува во Тирана каде што учествува на Самитот на лидерите на Европската унија и земјите од Западен Балкан.

На отворањето на Самитот, Вучиќ рече дека ќе има посебни билатерални средби со италијанскиот премиер, холандскиот и белгискиот премиер.

„Ми се чини дека секогаш е подобро да се биде на маса бидејќи кога не си на маса, тогаш си на менито. Сите едвај го чекаат тоа, ова е подобра можност да се заштитат интересите на Србија “, рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека Србија е независна земја, но дека ги знае и обврските кон Европската Унија. Тој рече дека на самитот ќе има многу важни луѓе и дека е таму да ги брани позициите на Србија.

Србија е независна, полесно е некој да не критикува и да каже дека сме премногу блиски со Русија бидејќи нема што да се жалиме“, изјави Вучиќ.

Вучиќ во Тирана се сретна и со српската членка и претседавач со Претседателството на БиХ Жељка Цвијановиќ.

„Омилен разговор“, напиша накратко на Инстаграм.

Следеше и средбата со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Со претседателот на Европскиот совет разговарав за сите прашања од интерес на Белград и Брисел“, напиша тој.

Претседателот на Србија се сретна со албанскиот премиер Еди Рама.

„Разговарав со мојот пријател Еди Рама за иницијативата Отворен Балкан и нашите заеднички прашања“, напиша тој на Инстаграм.

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, на маргините на Самитот се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Се заблагодарив за 165 милиони евра помош за српскиот енергетски сектор и разговарав за сите актуелни прашања меѓу Србија и ЕУ“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија не влегува во НАТО

Вучиќ: Не смееме да ги потцениме заканите од Западот

Вучиќ: Можеби ќе треба да воведеме санкции кон Русија

Ана Ололовска

Вучиќ: Најтешкиот дел од европскиот план предвидува да не се противиме на членство на Косово во меѓународните организации

Вучиќ за судењето на групата на Беливук: Знаевме дека снајперистот е за мене, Лалиќ не смее да лаже

Вучиќ за Косово: Би било добро да постигнеме најголемо можно единство, но не верувам

А1он