Вучиќ: Српскиот народ никогаш нема да се согласи на притисоци и бесмислени обвинувања

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, претседателката на Народното собрание Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска во Белград се сретнаа со претседателот на Република Српска Милорад Додик, со српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Жељка Цвијановиќ и со претседателот на Народното собрание на на РС Ненад Стевандиќ.

– Денеска разговарав со претседавачот со Генералното собрание на Обединетите нации. Во понеделник ќе испратам специјален пратеник до претседателот на Генералното собрание на Обединетите нации со моето писмо и ќе побарам од нив внимателно да го разгледаат прекршувањето на сите процедури. Имено, обврска е Советот за безбедност да се занимава со прашањето на БиХ во согласност со Повелбата на Обединетите нации, бидејќи тој се уште е нестабилен регион, бидејќи таму се уште има меѓународни сили, дури и како што го нарекуваат висок претставник, ако не. , не би постои и не би го праќале, вели претседателот на Србија.

– Зошто го кажувам ова? Бидејќи сакаат да го префрлат гласањето од Советот за безбедност до Генералното собрание на Обединетите нации на нешто од кое зависи зачувувањето на мирот, тие сакаат да ја префрлат приказната на културата на мирот и културата на сеќавање. Потоа прекршија и уште една точка, дека се бараат две третини токму затоа што се работи за нешто што може да го загрози или зачува мирот, продолжи Вучиќ и рече:

– Значи, тоа се процедурални причини. Суштински причини, би рекол. Би сакал да поставам 3 прашања до сите од НАТО, бидејќи јасно е дека главни спонзори се земјите од НАТО плус Руанда, значи главни спонзори се големите сили, Германија број 1, Велика Британија, Америка, Франција, сите други, Турција секако. Претпоставувам дека не им е лесно да зборуваат за Ерменците, па се занимаваа и со Србите и со сите други. Седумнаесет од нив вкупно, вклучително и Словенија, ваљда ги оставија на страна Хрватите и некои други кои ќе бидат многу гласни, но за да не одат дотаму да не понижат, да не ни дозволат да разговараме. за Јасеновац и сите други српски места за егзекуција. Па моето прашање до сите нив, сега што? Тоа е моето прво прашање. Прославувате 29-годишнина, па не е ни тркалезна годишнина. Зошто немаш 28 години? Зошто немаш 25 години? Зошто немаш 26 години? Зошто не чекаше 30?

-Се надевам дека ќе ми одговори, но бидејќи нема да го добијам тој одговор со сета надеж, веднаш ќе ви кажам. Затоа што знаат дека ќе имаат помалку влади што ќе го поддржат следната година отколку денес? Бидејќи Глобалниот југ добива се повеќе простор во светот, земјите се ослободуваат од колонијалните стеги, тие веќе нема да им служат и слушаат како што ги слушаа тогаш и тоа е една од причините. Моето второ прашање е дали оваа резолуција дополнително ќе ги подели народите и државите во светот или ќе биде едногласна како и секогаш кога е усвоена?

Само сакав да ве известам. Резолуцијата за геноцид или холокауст да се ограничи на еврејскиот народ од 2005 година затоа што Германците не беа прогласени за геноциден народ поради тоа што го направија во Крагуевац, Краљево или Јајинци, туку само поради тоа што им го направија на Евреите. Затоа, тие секогаш беа усвоени едногласно. Дали навистина мислите дека ова ќе биде едногласно усвоено? Република Српска не е дел од Обединетите нации. Република Српска не ја слушаат ниту во Босна и Херцеговина кога има поинаков став и не го почитуваат. А Србија со политички средства ќе се спротивстави на сите земји од НАТО, од Турција до Германија, со тоа што знаеме дека шансите ни се минимални, но ќе се бориме до последен момент.

Претседателот Додик побара Србија да се бори, ние ќе се бориме до последен момент и за секој глас. И тогаш оправдувате како сте ја донеле одлуката, која ќе биде 65 за, сметајте ги сите овие земји, европските, оние што контролираат во Океанија, оние што контролираат на северноамериканскиот континент и дел од исламските земји. Е дел од. Затоа што еден дел сигурно нема да оди со оние кои се колонијалисти и со оние кои мислат дека можат да доминираат во светот со нивните диктати. А што ќе правите кога ќе добиете само 10, 15 или 20 гласа повеќе од оние кои се против. Единствен противник ви е малата Србија. Русија имаше само седум гласа во Генералното собрание. Сега ти велам, ќе имаме многу, многу пати повеќе. Моето трето прашање е што правите во регионот? Која е смислата – вели Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Горан Наумовски

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

300 милиони луѓе го гледаа интервјуто на Вучиќ за кинеската телевизија

Горан Наумовски