Вучиќ побара од Русија и Кина да го блокираат приемот на Косово во Обединетите Нации

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ кажа вчера најави дека ќе им испрати писма на претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг да стават вето на приемот на Косово во Обединетите нации.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ за време на собраниската расправа кажа дека до сега „испратил 1.000 писма“ и дека ќе испрати уште едно, овој пат, по барање на српската Народна партија.

Кажа и дека ќе испрати писмо и до лидерите на западните држави и наведе дека тоа ќе го направи од почит кон граѓаните кои гласале за Народната партија, а не кон нивните функционери.

Би можело да ве интересира

Убиецот на бремената сопруга одби да се предаде и се самоуби во присуство на полицијата

А1он

Вучиќ: Србија до крајот на годината од ЕУ ќе добие подршка од 165 милиони евра

А1он

Вучиќ ќе ја разгледа одлуката да оди во Тирана, Вархеjи со порака – Србија ни е потребна

А1он

Лајчак: Почетокот на пролетта 2023 можен краен рок за постигнување договор меѓу Косово и Србија

Ана Ололовска

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он