Вучиќ: Ги отфрлив сите предлози, утре за дополнителни потези

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска нагласи дека ги отфрлил сите наводно компромисни предлози во врска со ситуацијата на Косово. Според него, нема да разговара за тоа, но не наведе кога пристигнале предлозите или што било понудено, јави Бета.

Тој додаде дека трпението на Србија не е неограничено, дека „се може да се направи со сила, но дека Србите нема да се согласат со тие потези“.

„Ако продолжи да се загрозува имотот на Србите од северот на Косово, ќе ги повикаме КФОР и НАТО да ги заштитат животите и имотите на српското население, но нема да дозволиме погром и прогон во 2004 година“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека денешната акција на косовската полиција, која од возилата со статусно неутрални регистарски таблички „КС“ ги запленувала регистарските таблички на северот на Косово, е спроведена спротивно на договорот од Брисел, и дека „акцијата беше спроведена без никаков договор со никого“.

Тој најави утре одржување на седница на Советот за национална безбедност.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Легнати на земја, со лисици на рацете приведени осомничените за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Приштина прогласи за „персона нон грата“ двајца руски дипломати

А1он

Пицула: Србија го дестабилизира регионот

Ана Ололовска

Предупредувачки штрајк на вработените во образованието во Србија

Ана Ололовска

Уапсен е осомничениот за убиството на семејството Ѓоќиќ

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска