Втор напад врз канцелариите на Нова демократија во Атина

Од:

Непознати лица неколку часа по полноќ ја нападнаа канцеларијата на Нова демократија во северниот дел на Атина, нанесувајќи материјална штета и предизвикувајќи мал пожар.

Од грчката владејачка партија велат дека ова е втор напад за неколку дена и „претставува континуиран напад врз демократијата“, jави дописничката на МИА од Атина.

– Нека сфатат сите дека ваквите напади не нè повредуваат и Нова демократија ќе продолжи цврсто да се бори за безбедноста на граѓаните, што е од суштинско значење за една демократска држава, соопштуваат од Нова демократија.

Би можело да ве интересира

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска

Казна за веслач во Грција кој и покрај лошото време влегол во морето, а потоа бара помош

Ана Ололовска

Митаракис им даде рок од една недела на локалните власти од островите да предложат нови локации за изградба на затворените центри

Ана Ололовска

Во грчкиот Парламент ќе се формира Група за пријателство со Северна Македонија

Драган Поповски