Во пожарот на Закинтос изгореле 747 хектари земјиште

Од:

Во минатонеделниот пожар на грчкиот остров Закинтос изгореле 747 хектари земјиште, соопшти Центарот за сателитско следење на природни катастрофи „BEYOND“ на грчката национална опсерваторија, jави дописничката на МИА од Атина.

Според објавениот извештај, во пожарот изгореле 580 хектари (78 отсто од уништеното земјиште) грмушки и трева, 89 хектари (12 проценти) маслинови дрвја и 61 хектар (осум отсто) зимзелена шума.

Дел од островот Закинтос беше зафатен од пожар и во 2012 година.

Би можело да ве интересира

Мицотакис со поддршка на ЕУ перспективата на соседите, СИРИЗА го поздравува „салтото“ на владата

Ана Ололовска

Уапсени над 20 анархисти за упадите во турскиот конзулат и на шалтерот на „Туркиш ерлајнс“ на солунскиот аеродром

Ана Ололовска

Протест на бегалци и мигранти на грчкиот остров Самос

До јуни 2020, Грција планира да ја повлече пластиката за еднократна употреба

Ана Ололовска

Анархисти упаднаа во дворот на турскиот конзулат во Солун

Ана Ололовска

Од почетокот на годинава во Грција пристигнале над 50 илјади бегалци и мигранти

Ана Ололовска