Во Косово нови седуммина починати, 296 заболени и 526 излекувани од Ковид-19

Од:

Бројката на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 1.399 од појавата на болеста, откако минатото деноноќие починаа седум од лицата заразени од коронавирусот.

Во денешното соопштение на Националниот институт за јавно здравство на Косово се наведува дека, од вчера извршените 1.659 тестови со методот РТ-ПЦР (205.352 вкупно досега), позитивни на коронавирусот резултирале 296 лица.

Вклучително новозаболените, бројот на лица кај кои е откриен вирусот од почетокот на епидемијата достигна до 55.135. Од нив болеста досега ја совладале 88.572 лица, а во текот на вчерашниот ден како излекувани се евидентирани 526 пациенти.

Согласно официјалните статистики на косовските здравствено власти, во земјата во моментот има 5.161 активен носител на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Турција со нови мерки за туристите поради Ковид-19

Ана Ололовска

Русија: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да ги купат

Ана Ололовска

Бугарија преговара со Германија и Франција за позајмување вакцини

Ана Ололовска

Сардинија станува првата „бела зона“ во Италија

Ана Ололовска

Албанија регистрира црн месечен рекорд на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Кипар дополнително ги укинува рестрикциите

Ана Ололовска