Во Хаг утре оди и Кадри Весели

Од:

Претседателот на косовската Демократска партија, Кадри Весели, треба да биде сослушан утре во Хашкиот специјален суд.

Тој суд е формиран во 2015 година за да ги идентификува и гони поранешни членови на ОВК кои извршиле злосторства врз Срби и други неалбанци. Не е познато дали Весели бил повикан како сведок или осомничен на рочиштето, пишува приштински Зери.

Весели првично требаше да се појави во Специјалниот суд на 4 декември, но неговото рочиште беше одложено до утре. Весели беше член на ОВК и раководител на косовската разузнавачка служба (ШИК). Тој претходно изјави дека ќе одговори на повикот на Специјалниот суд.

Би можело да ве интересира

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Прво апсење на обвинет од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

Мијатовиќ бара ефикасна заштита на сведоците за воените злосторства во поранешна Југославија

Ана Ололовска

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он