Во делови од Романија училиштата се затворени поради снег, нема струја, а патиштата непроодни

Од:

Поради обилните снежни врнежи што го зафатија југот на Романија, училиштата се затворени, во некои области прекинато е снабдувањето со електрична енергија, а на патиштата има возила покриени со снег.

Националната компанија за патишта објави дека затворила 21 делница од државните патишта, пишува Romania Journal.

Најтешка е ситуацијата во Констанца, Тулка, Галата, Браила и Калараши, каде снежните наноси длабоки два метри оставија околу 300.000 луѓе без струја.

Сообраќајот е во прекин на секој пат во Тулка додека не се расчисти снегот, соопшти Агенцијата за вонредни ситуации „Делта“, додавајќи дека седум автомобили останале заглавени во снегот.

„Од седумте блокирани автомобили, три се наоѓаат во Лункавица и еден во областа Бабадаг. Во овие автомобили се заглавени девет лица. Во Јазурил се интервенира за ослободување на три автомобили со две лица во првите два, додека нема информации за луѓето во третото возило“, рекоа од „Делта“.

Поради неповолните временски услови затворени се неколку делови од националните патишта во Бакау, Констанца, Браила, Галата, Тулчеа и Васлуи.

Би можело да ве интересира

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

На Алјаска падна повеќе од 2,6 метри снег, се урнаа покриви на згради

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Ѓавато

Студен бран во Македонија и дел од регионот

А1он

(ВИДЕО) Полицајци помагаат на старица да помине замрзната улица во Белград

А1он

(ВИДЕО) Снег ја зафати Србија: Се очекува да наврне до 20 сантиметри, завеан е и автопатот Милош Велики

А1он