Во Црна Гора почина пациент од „свински грип“

Од:

Пациент на 51-годишна возраст почина од „свински грип“ во Клиничкиот центар во Подгорица, јавија црногорските медиуми.

Нема податоци дали пациентот боледувал од хронични болести, но тој не бил вакциниран против грип, се наведува на сајтот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Ова е првиот регистриран смртен случај во оваа сезона, во која е докажано присуство на вирусот од типот Х1Н1, кој е познат како „свински грип“.

Како што пренесе БТА, минатата недела во Црна Гора е регистриран пораст на бројот на заболени.

До пред два дена во Центарот за медицинска микробиологија при Институтот за јавно здравје е потврдено заболувење од свински грип кај 16 пациенти.

Од 8 до 14 февруари се регистрирани 70 заболени, од кои поголемиот дел се на возраст меѓу 25 и 64 години.

Би можело да ве интересира

Шверцувани цигари вредни над милион евра запленети во Црна Гора

А1он

СЗО во Црна Гора препорача училиштата да се отворат кога епидемијата ќе биде под контрола

А1он

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

А1он

Два милиони евра од ОН за Црна Гора да се справи со коронавирусот

А1он

ВИДЕО: Во повеќе црногорски градови одржани авто-литии

Ана Ололовска

Во екот на сезоната во Црна Гора има 92 проценти помалку туристи

А1он

Leave a Comment

4 × 1 =