svinski grip

Свет

СЗО ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) внимателно ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип, изјави нејзиниот портпарол, додавајќи дека наодите укажуваат на важноста од набљудување
Свет

Најголемите епидемии и пандемии во светот во изминатите 100 години

А1он
Пред да се појави новиот коронавирус што предизвика паника ширум светот, имаше и други епидемии во 21 век, но тие беа помалку смртоносни од пандемиите
Регион

Во Албанија родилка и бебе починаа од свински грип

А1он
Родилка со едно од нејзините близначиња починаа во Инфективната клиника во Тирана како поседица од вирусот АХ1Н1, познат како свински грип. Жената на 36-годишна возраст
Регион

Во Црна Гора почина пациент од „свински грип“

А1он
Пациент на 51-годишна возраст почина од „свински грип“ во Клиничкиот центар во Подгорица, јавија црногорските медиуми. Нема податоци дали пациентот боледувал од хронични болести, но