Во Црна Гора од денеска забрането излегување од домовите од 19 до 5 часот наутро

Од:

Угостителските и услужните објекти во Црна Гора од денеска ќе бидат работата од 7 до 18 часот, додека од 19 до 5 часот наутро ќе важи забраната за напуштање на домовите.

Мерките ќе се применуваат до 8 декември, соопшти Националното координативно тело за инфективни болести (НКТ).

НКТ ги повика граѓаните целосно да ги почитуваат сите мерки бидејќи тоа е единствениот начин за борба против ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Фајзер/Бионтек: Нашата вакцина е ефикасна и против мутациите на коронавирусот

Ана Ололовска

Тимот на СЗО излезе од карантин и ја почна истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина

Ана Ололовска

Нов Зеланд воведува строги правила за карантин по појавата на три нови случаи по неколку месеци

Ана Ололовска

Десет проценти од заразените во Франција отпаѓаат на мутираниот вирус од Велика Британија

Ана Ололовска

„АстраЗенека“ во Јапонија ќе произведе повеќе од 90 милиони дози од вакцината

Ана Ололовска

Псаки: Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде јасна и темелна

Ана Ололовска