Во Албанија 21 случај со Делта-сој, од нив шест вакцинирани

Од:

Во Албанија потврдени се 21 случај заразени со Делта сојот, од нив осум се „увезени“, додека остатите се семејни кластери, изјави Силва Бино, раководителка на Одделот за епидемиологија, при Институтот за јано здравје и член на комитетот за справување со пандемијата со Ковид-19.

-По два случаи се донесени во земјава од Велика Британија и Германија, додека по еден случај од Чешка, Шпанија, Северна Македонија и Пакистан. Случајот од Пакистан беше без клинички знаци, како дел од скрининг, во оваа група тестови која беше испратена во лабораторијата во Берлин. Овие случаи, предизвикаа семејни жаришта, што потврдува дека имаме висока инциденца на зараза, рече таа.

Според неа заразените се на возраст од 16 до 77 години, девет се хосптализирани.

Додаде дека од 21 заразено лице со Делта сојот, шест биле вакцинирани.

-Две од заразените лица биле вакцинирани во април во Велика Британија со Астра Зенека, две со една доза со Фајзер во Германија, два случаи се со две дози Коронавакс, рече Бино.

Преседателката на комитетот и заменик министерка за здравство Мира Ракацоли смета дека новата епидемиолошка состојба не наметнува други ограничувачки мерки освен постојнте, за кои смета дека ќе ја контролираат состојбата, посебно потенцирајќи дека останува и понатаму во сила полицскиот час од полноќ до 6 часот и мерката за задолжително носење заштитна маска во затворен простор.

Таа упати апел за поголема масовност за имнизација против опасниот вирус, просецо со кој го сега се опфатени над на милион 170 илјади.

Би можело да ве интересира

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Пет месеци по вакцинација со Синофарм антителата опаѓаат за 70 проценти

А1он

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

ЕМА нема потврда за поголем ризик за жени и млади од Астра Зенека

А1он

СЗО: На Африка ќе и недостигаат околу 500 милиони вакцини

А1он