Владата на Србија го прогласи 27 септември за Ден на жалост

Од:

Владата на Република Србија на денешната вонредна седница го прогласи 27 септември 2023 година за Ден на жалост поради трагичните настани на Косово и Метохија.

Владата на Србија бара од сите медиуми и организатори на јавни настани да ја прилагодат својата програма на Денот на жалоста во среда, 27 септември, и на тој начин да им оддадат почит на жртвите на Косово.

Во српските области на територијата на Косово ќе бидат откажани сите забавни настани организирани од органи и институции на локалната самоуправа, а знамињата на Република Србија на сите институции ќе бидат спуштени на половина копје.

Би можело да ве интересира

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески

Бугарското МВР нема податоци дека Палевски е кај нив: За него нема ниту меѓународна потерница

Апасиев нема да оди на лидерска: Ден на жалост заради двојното убиство, не средба за датум за избори

А1он

Земјотрес во Србија

Земјотресот ја погоди Србија

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов