ВИДЕО: Србија го отвори Коридорот 10, нов автопат до Бугарија

Од:

Србија го ѕаврши коридорот 10, а делницата до бугарската граница денеска беше свечено пуштена за сообраќај во присуство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и премиерите на Србија и Бугарија, Ана Брнабиќ и Бојко Борисов.

Бугарскиот премиер кажа дека со отворање на источниот крак од Коридорот 10 се спојуваат Западна и Источна Европа.

-Како Германците кои го имаа Берлинскиот ѕид и кој падна пред триесет години, и ѕидот помеѓу овие две земји, Србија и Бугарија, падна, рече Борисов и на Србија и ги понуди на користење приостаништата во Бургас и Варна.

-Среќата е мал збор за да опишам како се чувствувам денеска. Кога пред неколку години почнавме да ја менуваме земјата, ова го сакав. Сонот беше стотици километри модерни патишта. Ова е чудо. Направивме повеќе километри отколку во изминативе 40 години, рече Вучиќ.

-Коридорот 10 е завршен. Сега од границата со Хрватска до тука ќе се стигнува за помалку од 4 часа. Ова е транзитен коридор од Централна Европа до Турција, и натаму кон блискиот исток, рече тој.

View this post on Instagram

"Poštovani narode, dragi prijatelji hvala vam što pokazujete koliko volite Srbiju, ovu prelepu zemlju. I sve je danas ovde, svaki san koji smo sanjali, nada koju smo prikrivali, vera koju smo imali, svaki napor koji smo uložili i da vam kažem da sam srećan ne bi bilo dovoljno. Sreća je mala reč da opiše ono što osećam na završetku ovog 813 kilometra samo Koridora 10 u Srbiji. I kada smo krenuli pre nekoliko godina da menjamo zemlju, da menjamo sebe, hteli smo baš ovo, hteli smo čuda koja ćemo sami da stvorimo. Hteli smo san koji ćemo konačno da ostvarimo. Da se naše vreme meri kilometrima puteva i auto-puteva, da ti kilometri budu vrednost, da budu način na koji se izražavamo, da budu nova osnova, standard, polazište i ishod. Hvala divnim ljudima, vrednim radnicima koji su radili najteži posao. Danas sa ponosom konstatujemo da je Srbija završila izgradnju Koridora 10. Živela Srbija!" – predsednik Vučić na svečanom otvaranju istočnog kraka Koridora 10.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

Вкупната должина на Коридорот 10 во Србија изнесува 813 километри, а неговиот источен крак од Ниш до Димитровград изнесува 86,9 километри, каде што се изградени 87 мостови, пет тунели или вкупно 780.000 тони асфалт.

Вкупната вредност на источниот крак на Кориорот 10 се проценува на 476 милиони евра.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Трет ден од антивладините протести во Србија, атмосферата засега мирна

Во Србија регистрирани нови 11 починати од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Во текот на дводневните протести во Србија повредни се 118 полициски службеници

А1он

Најавени нови протести ширум Србија

Горјан Грнчаровски

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Ана Ололовска

Да не го давиме Белград: Режимот манипулира со оправданиот гнев на луѓето

Ана Ололовска