ВИДЕО: Снег во јуни ги изненади жителите на турското црноморско крајбрежје

Од:

Снег падна во неколку турски провинции на брегот на Црното Море, а изненадените жители на регионот објавуваат снимки од снегот, многу невообичаен за овој период од годината.

– Времето вчера беше прекрасно. Се разбудивме наутро – сè беше покриено со снег. Не е зима, туку лето, јуни!“, изјави жител на селото Каврун Јилас, во провинцијата Ризе, пред телевизијата ТРТ Хабер.

Снег падна во голем број високопланински села во црноморските провинции Ардахан, Ризе и Болу, а популарен скијачки центар на вулканот Ерџиес во провинцијата Кајсери во централниот дел на земјата, е исто така покриен со снег, објави Си-Ен-Ен Турк.

Снежна покривка од пет сантиметри има и на планината Улудаг (Олимп) во близина на градот Бурса во западниот дел на Турција. Според ТВ каналот АХабер, минатата недела во оваа област температурата достигна +30 степени Целзиусови.

Турскиот метеоролошки завод предупреди на обилни врнежи од дожд и опасност од поплави покрај брегот на Црното Море и ги повика граѓаните да бидат претпазливи.

Би можело да ве интересира

Драма во Истанбул, лекар од Сараево двапати интервенирал во завеан авион

А1он

Оштета за заглавените возачи на автопатот во Атина

А1он

ВИДЕО: Снегот ги затвори аеродромот и патиштата во Истанбул

Ана Ололовска

Мешовитиот економски комитет Грција -Турција одржа состанок по пауза од 11 години

А1он

Анкета: Мнозинство Турци не го поддржуваат Ердоган

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снегот во Турција предизвика хаос, загинаа најмалку тројца во тешка сообраќајна несреќа

Ана Ололовска