ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од невремето во Истанбул, мајка загина штитејќи си го синот кога падна покрив врз нив

Од:

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден странски државјанин, загинаа, а десетици се повредени кога во понеделникот силно невреме го погоди најголемиот турски град Истанбул и околниот регион.

Две жени настрадаа во истанбулските области Есенјурт и Султангази, додека еден градежен работник загина кога врз него падна ѕид во северната провинција Зонгулдак. Едно лице загина во Кочаела додека се обидувало да го зацврсти покривот на куќата.

Настрада и една мајка додека се обидувала да го заштити својот син во Есенјурт. Двајцата наводно биле затрупани под урнатиот покрив, јави ТРТ. Жената починала на лице место, додека момчето е во болница.

Сведок опишал дека мајката во последен момент се фрлила над детето во обид да го заштити, пред бурата да го урне покривот, пренесува Дејли Сабах.

Неповолните временски услови доведоа до еднодневен прекин на наставата во вторник во 11 провинции, вклучувајќи ја и 15-милионската метропола.

Властите во понеделникот упатија апел до граѓаните на Истанбул да не излегуваат надвор освен ако тоа не е неопходно поради опасност од згради што се уриваваат и преоптоварени патишта.

Според турската метеоролошка служба, ветровите достигнале брзина од 130 километри на час во некои делови на Истанбул.

Би можело да ве интересира

Додик: Ердоган разбира

А1он

Вучиќ се сретна со Ердоган во Анкара

А1он

Мицотакис: Имаме подготвено рестриктивни мерки доколку Турција се врати на агресивното однесување кон Грција и Кипар

Ана Ололовска

Ердоган ја повика Русија да не ја напаѓа Украина

Ана Ололовска

Земјотрес го погоди централниот дел на Турција

Ана Ололовска

Турција го менува името, потврди Ердоган

Ана Ололовска