ВИДЕО: Полјаците протерани од Хрватска, жестоката пресметка на навивачите на Динамо и на Легија

Од:

Група полски навивачи е спореведена и протерната од Хрватска. На пет угостителски објекти има поголема штета,а оштетени се и три автомобили. Ова е билансот по големата пресметка на околу 200 навивачи на Динамо Загреб и на Легија Варшава во пресрет на денешниот натпревар на овие два тима во квалификациите за Лигата на шампионите.

Најмалку едно лице е сериозно повредено, се работи за полски навивач кој бил примен во болницата во Загреб со скршена бутна коска.

Се степаа 200 навивачи кои според очевидците се пресметувале со безбол палки, се гаѓале со пепелници, чаши и камења. Летале и факели.

Полицијата уште собира податоци за бројот на жртви и на направената штета.

Загребската полиција собрала дел од полските навивачи на паркинг, а потоа ги спровела да граница од каде биле протерани.

Би можело да ве интересира

Грците се лутат на Хрватите и бараат од УЕФА: Избркајте ги нацистите

Предраг Петровиќ

Четворица тешко повредени навивачи се во грчки затвор, АЕК не сака да објави снимки од стадионот

Помеѓу 98 уапсени се бара убиецот на грчкиот навивач: Михалис е тепан се додека не искрвавил до смрт

Горан Наумовски

Мајката на 29-годишниот прободен навивач од Бугарија раскажа што се случило – „Ѓаволчето е живо, можеше и полошо“

А1он

ВИДЕО: Нова снимка од дивеењето на бугарските навивачи

Предраг Петровиќ

Османи: Да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со односите меѓу државите

Предраг Петровиќ