ВИДЕО: Почна средбата на Вучиќ со Борел и со Лајчак

Од:

Во Охрид почна средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак.

Претходно Вучиќ се сретна со македонскиот премиер Димитар Ковачевски. Српскиот претседател вчера изјави дека не очекува на средбата во Охрид да биде постигнат договор, додека пак косовскиот премиер Курти денеска изјави дека е дојден за да има договор.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Павлова-Николовска

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

Вучиќ разговараше со Зеленски: Не го призна Косово, зошто да не му подадам рака

Борел за состојбата на Косово: Насилството мора да се осуди, а сторителите да се изведат пред лицето на правдата

(ВИДЕО) Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вучиќ: Ова е последната вечер на која ќе зборувам како претседател на СНС

Ана Ололовска