Борел: ЕУ почнува да работи на нови санкции против Иран поради напад на Израел

Од:

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека ЕУ ќе почне да работи на предлогот на неколку земји-членки за воведување нови санкции кон Иран во врска со нападот врз Израел.

„Некои земји-членки предложија усвојување на проширување на рестриктивните мерки против Иран. Ќе испратам барање до дипломатската служба на ЕУ да ја започне потребната работа во врска со овие санкции“, рече Борел по итната видео-конференција со министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ.

Борел појасни дека се работи за предлог за проширување на санкциите, со што, меѓу другото, ќе се ограничи испораката на ирански беспилотни летала за Русија, како и за иранските соработници на Блискиот исток, како што се групите Хамас и Хезболах.

Би можело да ве интересира

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Борел: Шпанија, Малта, Ирска и Словенија ќе ја признаат Палестина

Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Став на Брисел: Европејците нема да гинат за Донбас

Борел: Лидерите на ЕУ ќе повикаат на постигнување одржлив прекин на огнот во Газа

Горан Наумовски

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Горан Наумовски