Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Од:

Војната на Русија против Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска Унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на сопствената безбедносна политика, изјави високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел.

„Во време кога американското учество во Европа станува се помалку сигурно, оваа војна претставува егзистенцијална закана за ЕУ“, изјави Борел во блогот на веб-страницата на Европската служба за надворешни работи, по повод објавувањето на неговата книга „Европа меѓу две војни“.

Тој оцени дека е потребна промена на парадигмата во европската одбрана, истакнувајќи дека Европа предолго ја делегираше својата безбедност на САД и дозволи „тивко разоружување“ во последните 30 години, по падот на Берлинскиот ѕид.

„Ако (рускиот претседател Владимир) Путин успее да ја уништи независноста на Украина, тој нема да застане тука. Ако победи и покрај очигледната поддршка што ЕУ и САД и ја даваат на Украина, тоа ќе испрати опасен сигнал за нашата способност да се залагаме за она во што веруваме“, додаде Борел.

Според него, ЕУ мора да прифати стратешка одговорност и да стекне способност да се брани преку градење силен европски столб во рамките на НАТО.

„И ние мораме да го направиме овој скок за многу краток временски период. Не затоа што одиме во војна, напротив: сакаме да ја спречиме со добивање средства за сигурно одвраќање на секој агресор“, нагласи Борел и додаде дека таквите напори не значат желба да се создаде некаква европска армија.

Одбраната, како што вели, во догледна иднина ќе остане исклучива надлежност на земјите-членки на ЕУ, но ваквата промена на парадигмата подразбира зголемување на трошоците за одбрана на национално ниво за секоја од земјите на ЕУ на најмалку два отсто од БДП.

„Ние исто така треба да направиме итен пробив во одбранбената индустрија. Од почетокот на (руската) војна против Украина, европските војски купиле 78 отсто од новата воена опрема надвор од ЕУ… Една од главните лекции од војната на Русија против Украина е дека технолошката супериорност е клучна, особено кога имате да се соочи со непријателот на кој човечкиот живот е евтин . Затоа мора да развиеме одбранбена индустрија која ќе ги задоволи нашите потреби“, смета Борел и додава дека секој Европеец мора да разбере дека ефективната одбрана е предуслов за опстанок на европскиот социјален, еколошки и демократски модел.

Тој потсети дека Украина не е единствената војна во непосредното соседство и дека нападот на Хамас врз Израел и несразмерната реакција на Израел ризикуваат да ја рашират војната низ регионот на Блискиот Исток.

„Бевме сведоци на иранскиот напад врз Израел на крајот на минатата недела. Во овој конфликт, нашата реакција фрли сомнеж во способноста на Европа да биде ефективен геополитички актер“, предупреди Борел.

Би можело да ве интересира

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Борел: Шпанија, Малта, Ирска и Словенија ќе ја признаат Палестина

Борел: ЕУ почнува да работи на нови санкции против Иран поради напад на Израел

Став на Брисел: Европејците нема да гинат за Донбас

Борел: Лидерите на ЕУ ќе повикаат на постигнување одржлив прекин на огнот во Газа

Горан Наумовски

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Горан Наумовски