Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Од:

Претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весељи изјави дека неговата битка, која ќе ја води заедно со косовскиот претседател Хашим Тачи во Хаг, ќе биде триумфална.

Тој на Фејсбук напиша дека Косово ќе излезе како победник од таа битка, затоа што, како што рече, војната на т.н. ОВК била праведна.

„Оваа битка за Косово ќе биде триумфална, во која повторно ќе бидам со мојот брат во војната, Хашим Тачи. Затоа што нашата ослободителна војна исто така беше исправна и триумфална. Сонцето повторно ќе изгрее“, напиша Весељи.

Би можело да ве интересира

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

А1он

Протест во косовско Карачево поради влезот на српска патрола на територијата на Косово

А1он

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он

Премиерот на Косово најави извештај по информациите за присуство на српската Жандармерија на Косово

Ландов