Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

Од:

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеjи потврди дека Босна и Херцеговина следниот месец може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.

dobivaj vesti na viber

„Во рамките на Европската комисија ги удвоивме нашите напори да ги ставиме на маса предлозите за проширувањето. Оваа година веќе им дадовме кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија и верувам дека оваа година ќе имаме уште една позитивна одлука за БиХ“, рече Вархеји на прес-конференција во Барселона, каде што се одржува Форумот на 43 земји на Унијата за Медитеранот.

Тој наведе дека со тоа даваат „нов живот на проширувањето“, но истакна дека проширувањето е процес кој бара многу.
Сега земјите кандидати треба прво да ги исполнат своите задачи“, рече Вархеји.

Последна земја што стана членка на ЕУ беше Хрватска во 2013 година.

Првиот дел од Форумот на Унијата за Медитеранот, организација создадена во 2008 година, е посветен на прашањата за безбедноста на снабдувањето со храна и енергија под влијание на конфликтот во Украина. Вториот дел е посветен на безбедноста и миграцијата во соседството на ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бугарите во Македонија бараат средба со Вархеји: Притисокот врз нас е секојдневен, а власта не сака да разговараме

Орце Костов

Кинескиот премиер: Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Европска Унија

А1он

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

Падна Един Тито Гачанин – мистериозниот босански нарко бос е уапсен во големата акција во Дубаи

Катерина Павлова-Николовска

Вархеји: БиХ да ја искористи можноста, потребни се опипливи резултати

Не е постигнат договор за избор на делегати во Домот на народите во БиХ