Вакцинираните граѓани на Србија од 1 мај ќе можат да влезат во Грција без ограничувања

Од:

Меморандумот за разбирање во услови на пандемија, кој го усогласија министрите за туризам на Србија и на Грција, Татјана Матиќ и Харис Теокарис, им овозможува на вакцинираните граѓани на двете земји да влезат во другата земја. Оние што не се вакцинирани ќе мора да поминат низ „двостепена контрола“.

Овој режим ќе важи од 1 мај до 1 октомври, а меморандумот беше договорен на онлајн состанок меѓу министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ и министерот за туризам на Грција, Харис Теокарис.

Министерката Матиќ соопшти дека е договорено Меморандумот да предвиди заемно признавање на електронските сертификати за вакцинација.

– Исто така, на границата ќе се прават и случајни брзи тестови, рече Матиќ.

Таа, исто така, наведе дека граѓаните кои досега не биле во можност да направат заменски патувања за Грција, а кои имаат склучено договори со туристичките агенции, тоа ќе можат да го сторат до 31 декември годинава.

– Отворањето на грчката граница за нашите граѓани во текот на летната сезона ќе биде симболична слика за целосно нормализирање на нашите животи и уште една потврда за длабокото и вистинско пријателство и вонредните билатерални односи меѓу Србија и Грција, изјави Матиќ, додавајќи дека оваа година ќе можат да патуваат во Грција и српските граѓани кои не се вакцинирани против коронавирус, при што ќе мора да поминат „двостепена контрола“.

– Првиот вид на контрола што грчката страна ќе го побара е поседување веројатно на антиген тестови, значи не исклучиво на ПЦР-тестови, а вториот вид на контрола што тие ќе го спроведат на нивната граница се брзите тестови, кажа Матиќ.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Меѓупартискиот дијалог почнува во март

Ана Ололовска

Филипс: Доколку Вучиќ навистина се грижи за Србија ќе ги нормализира односите со Косово

Ана Ололовска

Од денеска во Србија патарините поскапуваат за 1,8 отсто

Ана Ололовска

„Прекини го молкот“ – специјален сајт за грчкото #metoo

Ана Ололовска

Нов протест на студентите во Грција

Ана Ололовска

Новороденче со Ковид-19 приклучено на апарати во Грција, пак се полнат атинските болници

Жарко Настоски