Уапсени 51 лице поради продажба на државјанства

Од:

Вкупно 51 лице се обвинети во Виена поради нелегална продажба на државјанства.

Државјанствата ги купувале 47 лица, и тоа седум државјани на Србија, 29 на Косово, шест Македонци, двајца државјани на БиХ, по еден државјанин на Хрватска, Молдавија и Украина.

Предводник на групата службеници, која ги делела државјанствата, била државјанка на БиХ на која и се заканува затворска казна од 10 години. Некои од службениците се согласиле на тие махинации со цел да ги исплатат своите коцкарски долгови.

Лицата кои ги купувале државјанствата плаќале и до 9.000 евра, а станува збор за хигиеничари, келнери, ѕидари или невработени.

Би можело да ве интересира

Двојно убиство и самоубиство во Србија

А1он

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

А1он

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со воведувањето на најновите реципрочни мерки

А1он

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

А1он

Вучиќ – Борисов: Изградбата на гасоводот Балкански поток е од суштинско значење за двете земји

Ана Ололовска

СДП: Како Новалиќ ќе раководи со Владата во БиХ и ќе ги почитува мерките за сведоците

Ана Ололовска