Уапсен Слободан Кашчелан, еден од лидерите на Кавачкиот клан

Од:

Црногорската полицијата синоќа во Котор го уапсила наводниот водач на криминалниот Кавачки клан, Слободан Кашчелан, пренесува весникот „Вијести“ од Подгорица.

Според весникот, повикувајќи се на неименуван извор вклучен во истрагата, Кашчелан бил уапсен под сомнение за организирање криминална група, која извршила и планирала неколку тешки кривични дела, за кои му се заканува казна и до 40 години затвор.

Изворот на „Вијести“ додава дека во акцијата на полицијата се уапсени уште најмалку четири други лица. Кашчелан и тројца членови на неговата криминалната група биле уапсени во Котор, додека еден бил уапсен во Плевље.

Кашчелан во полициските архиви е регистриран како еден од водачите на Кавачкиот клан, заедно со Радоје Звицер.

Управата на Црногорската полиција синоќа не даде официјално соопштение за деталите за апсењата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во Подгорица: Убиен припадник на шкаљарскиот клан?

Ана Ололовска

2454 нови случаи на Ковид-19 во Црна Гора

Ана Ололовска

Изолацијата во Црна Гора скратена на седум дена

Ана Ололовска

ВИДЕО: Евакуирана улица во Бар, маж се заканува дека ќе активира експлозивна направа

Катерина Павлова-Николовска

Ѓукановиќ тврди дека Владата „нема да го преживее јануари 2022 година“

Хашкиот суд достави досиеја до Обвинителство на Црна Гора за повеќе од 15 осомничени за тешки кривични дела