Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Од:

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички организации и на големи тур оператори на Халкидики, ги посети повредените во болниците и рече дека веднаш ќе се започне со специјална кампања за да се испрати порака до странските пазари „за издржливоста на грчкиот туризам и брзото враќање во нормала“. Во овие рамки веќе биле известени големи тур оператори и медиуми од странство за Халкидики како динамична туристичка дестинација.

По средбите, министерот за туризам на Грција, констатира дека пораките од странство се позитивни, а големите пазари реагирале смирено.

Пораката дека на Халкидики веќе не постојат проблеми и оние кои постоеја веќе се надминаа, Теохарис jа испрати и преку интервјуто за радиото „Практорио фм“ на грчката новинска агенција АНА-МПА.

– Не поминаа ни 24 часа и гледаме дека хотелите што се соочија со проблеми и штети, со паднати дрва и слично поради невремето, целосно се санирани и работат нормално. Грчкиот туризам се исправи, стои на нозе, а Халкидки е подготвен да ги прими оние кои ќе дојдат и секако да продолжи со гостопримството за оние кои што се веќе тука, посочи министерот за туризам во интервјуто за грчкото радио.

Би можело да ве интересира

Речиси 7.000 Грци минатиот месец се возеле без билет во јавниот превоз во Атина

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Меркел

Ана Ололовска

Силни безбедносни мерки за годишнината од студентскиот бунт против хунтата во Атина

Ана Ололовска

Грчките медиуми за средбата Заев-Мицотакис во Солун

Ана Ололовска

Мицотакис: Европа и покрај воздржаноста, ги држи отворени вратите за Западен Балкан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Грција ќе помогне да добиеме датум за преговори со ЕУ

Татјана Ташкова