Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Од:

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања, јави дописничката на МИА од Атина.

Теохарис вчера и денеска, оствари средби со претставници на туристички организации и на големи тур оператори на Халкидики, ги посети повредените во болниците и рече дека веднаш ќе се започне со специјална кампања за да се испрати порака до странските пазари „за издржливоста на грчкиот туризам и брзото враќање во нормала“. Во овие рамки веќе биле известени големи тур оператори и медиуми од странство за Халкидики како динамична туристичка дестинација.

По средбите, министерот за туризам на Грција, констатира дека пораките од странство се позитивни, а големите пазари реагирале смирено.

Пораката дека на Халкидики веќе не постојат проблеми и оние кои постоеја веќе се надминаа, Теохарис jа испрати и преку интервјуто за радиото „Практорио фм“ на грчката новинска агенција АНА-МПА.

– Не поминаа ни 24 часа и гледаме дека хотелите што се соочија со проблеми и штети, со паднати дрва и слично поради невремето, целосно се санирани и работат нормално. Грчкиот туризам се исправи, стои на нозе, а Халкидки е подготвен да ги прими оние кои ќе дојдат и секако да продолжи со гостопримството за оние кои што се веќе тука, посочи министерот за туризам во интервјуто за грчкото радио.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: На 15 јуни ќе се отворат копнените граници со соседните земји

А1он

Франција ќе прими 400 баратели на азил и 350 деца бегалци без придружба од Грција

Ана Ололовска

Ципрас презентираше втор пакет предлог економски мерки „Остануваме исправени 2“

Ана Ололовска

Свечена велигденска литургија вечерва во грчките цркви

Ана Ололовска

Мицотакис: Тешкотиите се зад нас, оптимисти сме за отворањето на туризмот

Ана Ололовска

Пловни мобилни единици прават тестови за Ковид-19 на четири грчки острови

А1он