Тензична ситуација во Косовска Митровица: Граѓаните се собраа по уште едно апсење на Србите, сирените се уште се огласуваат

Од:

Откако косовската полиција уапси уште еден Србин, голем број Срби се собраа на преминот меѓу северниот и јужниот дел на Косовска Митровица, додека косовската полиција беше на јужната страна.

Топовски истрел се слушнал и од јужната страна на градот.

Ситуацијата во моментов е мирна, но тензична, а сирените во северниот дел на Косовска Митровица се уште се огласуваат.

Би можело да ве интересира

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски

Уапсен Србин на Косово: Обвинет е за воени злосторства

Горан Наумовски

23-годишна Украинка пронајдена мртва на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово

Катерина Ѓуровски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Косово одбележува 16 години од независноста

А1он

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски