Тачи и Харадинај им честитаа на Атина и Скопје за договорот

Од:

Косовските претседател и премиер Хашим Тачи и Рамуш Харадинај им честитаа на Атина и Скопје за постигнатиот договор за името на Македонија, јави Танјуг.

– Им честитам на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и нивните граѓани, напиша Тачи на Твитер, со порака дека „обновената можност за влез (на Македонија) во ЕУ и НАТО му помага и на Косово и на целиот Западен Балкан“.

Харадинај, на истата социјална мрежа, решавањето на прашањето за името го оцени како „одлична вест“.

– Им честитам на Заев и Ципрас на визијата и истрајноста. Се надевам дека сите преостанати отворени прашања на Балканот ќе бидат решени со ист конструктивен пристап, порача косовскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

А1он

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Хоџај: Пацоли го доведе во прашање признавањето на Косово