Српските и албанските државјани од денес можат да патуваат во двете земји со лични карти

Од:

Албанското Mинистерство за Европа и надворешни работи денеска соопшти дека стапил во сила договорот меѓу албанската и српската влада за слободно движење на граѓаните.

Според официјалното соопштение, на албанските граѓани сега им е потребна само лична карта за влез во Србија, а истото важи и за српските граѓани во Албанија.

– Сега, за сите албански државјани кои патуваат во Србија, освен пасош, дипломатски пасош, службен пасош, дозвола за транзит, валиден документ е и биометриска лична карта. Истите документи се валидни за влез и на српските граѓани во Албанија, стои во соопштението на министерството.

Србија станува петтата земја, по Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Босна и Херцеговина, каде што албанските граѓани можат слободно да се движат покажувајќи само лични карти на граничните премини, исто како и граѓаните на овие земји за влез во Албанија.

Би можело да ве интересира

Позната старлета била дел од криминалната група на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдени човечки остатоци кај викендичката на Вељко Беливук

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија годишно од аерозагадување умираат 12 илјади луѓе, велат активистите од „Да не го давиме Белград“

Жарко Настоски

Србија и Бугарија ќе имаат оперативна гасна интерконекција до мај 2022 година

Ана Ололовска

Србија втора во Европа и пета во светот според бројот на вакцинирани на милион жители

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска