Србија воведе задолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

Од:

Врз основа на проценката на досегашната епидемиолошка состојба во регионот и ситуацијата со пандемијата во Црна Гора,  Владата на Србија денеска донесе одлука сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија да мораат да минат низ период на задолжителна самоизолација од 14 дена.

Откако ќе влезат во Србија, црногорските државјани се должни да ја пријават адресата на која ќе престојуваат во следните две недели, за надлежните органи да можат да го контролираат почитувањето на изречената мерка, се наведува во соопштението на српската Влада.

„Уште еднаш апелираме до сите граѓани да се придржуваат кон мерките и да бидат одговорни пред себе и другите“, апелираа од Владата на Србија и додадоа дека тие и понатаму со големо внимание ќе го следат развојот на епидемиолошката состојба предизвикана од Ковид-19, во земјата и регионот.

Одлуката во Белград доаѓа само ден откако црногорските власти донесоа сличен пропис, кој налага карантин за српските државјани што ќе влезат во Црна Гора, со образложение дека „стапката на активни случаи во Република Србија, особено во областа долж границата со Црна Гора, бара најстрог епидемиолошки надзор“.

 

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи на Коид-19

А1он

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1он

Во Албанија голем број новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

А1он