Србија: Од загаден воздух годишно умираат 3.600 луѓе

Од:

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација за Србија, Маријан Ивануша рече дека годишно умираат 3.600 луѓе како резултат на ефектите од загадувањето на воздухот во таа држава.

Ивануша за РТС изјави дека загадениот воздух може да влијае на кардиоваскуларните и белодробните заболувања, но сето тоа зависи од тоа колку време е загаден воздухот и колку долго некој е изложен на загадување.

Според податоците и анализите на СЗО, седум милиони луѓе умираат годишно од загадување на воздухот ширум светот, од кои половина милион луѓе во Европа. Се проценува дека 3.600 луѓе годишно умираат во Србија, како резултат на честици од 2,5 микрони.

Минатиот викенд во Србија беше обележан со зголемено загадување на воздухот, особено во Белград, Нови Сад, Суботица, Косјериќ, Ниш, Ваљево.

Експертите велат дека емисијата на загадувачи не е зголемена, но атмосферските услови придонеле за големо загадување, јавија српски медиуми.

Би можело да ве интересира

Србија: Од сабота до понеделник забрана за движење во цела држава

А1он

Во Србија регистрирани 111 новозаразени и тројца починати

А1он

Ослободена српската новинарка која ја критикуваше состојбата во Клиничкиот центар Војводина

Ана Ололовска

Српската Влада ја повлекува одлуката за информирање во текот на вонредната состојба

Ана Ололовска

ОБСЕ загрижени за централизираното информирање на српската влада за епидемијата

А1он

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он