Србија: Еден експресно осуден и уште седум лица приведени заради упадот во РТС

Од:

Прекршочниот суд во Белград денеска осуди на затворска казна од 30 денови едно 19-годишно момче за кршење на Законот за јавен ред и мир во врска со упадот синоќа во зградата на РТС.

Милан Мариновиќ, претседател на Прекршочниот суд, изјави за Танјуг дека момчето било осудено по итна постапка заради прекршок – „дрско и безобразно однесување извршено во група“.

Тој ќе биде испратен веднаш во затвор за извршување на казната бидејќи жалбата на таа одлука не го одложува извршувањето, но, секако, има право да се жали, додаде Мариновиќ.

Тој истакна дека во Прекршочниот суд има уште четири лица и дека до крајот на денот судот треба да донесе одлуки за нивните предмети. Дополнително се приведени уште тро лица. Еден од нив е тој што влезе со моторна пила во РТС, а другите двајца поради физички напад на службено лице и поради кршење на стаклото на вратата на јавниот сервис.

Би можело да ве интересира

Дојава за бомба во РТС

Екипа на РТС нападната во Земун: Снимаа анкета, а потоа се појави напаѓач со шише во рака

24 години од НАТО бомбардирањето на РТС-Зошто?

ВИДЕО: Дојава за бомба ја евакуира српската државна телевизија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Демонстрант го покажа задникот пред камерата на РТС

А1он

Обрадовиќ: Упадот во РТС не беше планиран, туку спонтан