24 години од НАТО бомбардирањето на РТС-Зошто?

Од:

На споменикот „Зошто“ во паркот Ташмајдан во 02:06 часот се одржа панихида за работниците на РТС кои загинаа во бомбардирањето на НАТО пред 24 години.

На починатите работници на РТС им оддадоа почит членовите на семејството, раководството и колегите од РТС и претставници на новинарските здруженија.

Во име на семејствата на жртвите зборуваше Мирослав Медиќ, брат на жртвата Синиша Медиќ.

„Пред 24 години во исто време, во 2 часот и 6 минути, на 23 април 1999 година беше бомбардирана зградата на РТС. Се собравме повторно овде пред споменикот „Зошто“ да го поставиме прашањето кое го поставуваме 24 години и се уште немаме добиено одговор – прашањето е зошто“, рече Медиќ.

Тој додаде дека авионите на НАТО „без никакво јасно предупредување, без никакво каење, од безбедна далечина истрелале ракети кон зградата на РТС, иако многу добро знаеле дека таму има меѓу 150 и 160 луѓе секоја вечер“. Тој нагласи дека за прв пат во историјата на војувањето била бомбардирана медиумска компанија и во таа прилика на нивното работно место биле убиени 16 работници.

Медиќ истакна дека веднаш по бомбардирањето, меѓународните новинарски организации и агенции изјавиле дека РТС не можела да биде легитимна воена цел и дека тоа е класично воено злосторство.

„И покрај сето тоа, Судот за човекови права во Стразбур се прогласи за ненадлежен за овој случај. Ова останува кривично дело без казна“, посочи Медиќ.

Тој додаде дека семејствата на загинатите се особено навредени од текст кој деновиве се појави во весник, а кој за првпат го оправдува бомбардирањето на зградата на РТС. Зградата на РТС беше бомбардирана за време на емитување вести во 2:06 часот по полноќ на 23 април 1999 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мицкоски од Вашингтон најавува средби со државнци, бизнисмени и со дијаспората

Катерина Ѓуровски

Дојава за бомба во РТС

Екипа на РТС нападната во Земун: Снимаа анкета, а потоа се појави напаѓач со шише во рака

Откриен извештај: НАТО бомбардирањето на Србија загадило седум држави, меѓу кои и Македонија

Грујичиќ: Во 1999 година се водеше нуклеарна војна против СРЈ, се зголеми бројот на малигни заболувања

НАТО затру 60 генерации во Србија: „Прво рак на кожа, а потоа на лимфните жлезди“

Предраг Петровиќ